content 17

Ako zlepšiť pokrytie signálom WiFi?

Vyskúšajte tieto tipy:

 
 1. 1

  Umiestnite WiFi router na vhodné miesto

  Ak máte slabý WiFi signál a internet Vám ide pomaly, skúste premiestniť WiFi router na iné miesto - najlepšie do stredu bytu/domu. Každá prekážka, ktorá je medzi vami a routerom (dvere, stena, skrinka...) signál blokuje a to spomaľuje internet - preto, ak je to možné, je ideálne WiFi router umiestniť tak, aby signálu nebránila žiadna prekážka (alebo ich bolo čo najmenej).

  Nebojte sa s umiestnením WiFi routera experimentovať. Na meranie signálu pri routeri Mikrotik môžete použiť jednu z mobilných aplikácií (napríklad WiFi Analyzer pre zariadenia s Androidom, podobné aplikácie však nájdete aj pre iOS).

  Platí tu jednoduchá rovnica – silnejší signál = rýchlejšia WiFi.

 2.  
 3.  
 4. 2

  Vypnite všetky nepotrebné bezdrôtové zariadenia v okolí routera

  Prenosovú rýchlosť WiFi môžu, okrem (v predchádzajúcom bode spomenutej) sily signálu, ovplyvňovať aj iné zariadenia v okolí routera, ako napríklad iné WiFi routre, baby monitory (tzv. detské pestúnky), ale aj mikrovlnka, reproduktory a ďalšia elektronika. Preto je dobré vypnúť všetky nepotrebné bezdrôtové zariadenia v okolí routera (znížite tak intenzitu rušenia), prípadne umiestniť WiFi router od zariadení ďalej.

 5. 3

  Ak je to možné, používajte pripojenie cez kábel

  Pripojenie káblom je rýchlejšie a spoľahlivejšie.


 6. 4

  Skontrolujte si, na ktoré frekvenčné pásmo ste pripojený

  Väčšina súčasných WiFi routerov vysiela na dvoch frekvenčných pásmach súčasne: 2,4 GHz a 5 GHz. Frekvenčné pásmo 2,4 GHz sa vyznačuje vyšším dosahom a nižšou rýchlosťou. 5 GHz pásmo ponúka vyššiu prenosovú rýchlosť, ale nižší dosah. V podrobných nastaveniach svojho zariadenia si skontrolujte, na ktoré pásmo ste pripojený:

  - Ak máte slabý signál a Vaše zariadenie sa pripája na 5 GHz WiFi, tak sa v zariadení prepnite na 2,4 GHz, alebo vypnite 5 GHz vo web rozhraní routera.

  - 5 GHz odporúčame využívať hlavne pre zariadenia, ktoré sú v rovnakej miestnosti ako router (napríklad Smart TV, Set-top box, notebook, ktorý má pevne stanovené miesto v domácnosti) pre dosiahnutie vyššej rýchlosti.