Breadcrumb

5g page content

Vyskúšajte si najmodernejšiu
5G sieť s O2

V súčasnosti je dostupná už vo viac ako 160 lokalitách. Čo to vlastne 5G sieť je, aké sú jej výhody a čo potrebujete na to, aby ste ju mohli naplno využívať?

arrow

Aké sú hlavné výhody 5G siete

Ultra rýchly prenos dát

Vďaka 5G sa rýchlejšie spojíte so svojimi blízkymi, dokonca aj v preplnených priestoroch. A stiahnutie obľúbeného seriálu či filmu vo vysokom rozlíšení vám môže trvať len pár sekúnd.

Rýchla odozva, takmer
v reálnom čase

Ak ste fanúšikom virtuálnej reality a 4K či 8K, s 5G si užijete hranie online hier či sledovanie videí naplno. Samozrejmosťou je plynulé streamovanie a videohovory či načítanie aj väčšieho množstva webstránok bez čakania.

Dvere k technológiám
budúcnosti

Pokrokové zdravotníctvo, samostatne jazdiace autá či MHD, spotrebiče v domácnosti, s ktorými sa spojíte na diaľku cez mobil. To sú len niektoré z úžasných možností, kde sa dá 5G využiť. Pripravte sa na najmodernejšie technológie už teraz.

arrow

Čo potrebujete na to, aby ste
mohli využívať 5G sieť?

Podporované zariadenia

K 5G sieti sa môžete pripojiť iba na novších telefónoch, ktoré ju podporujú. Pozrite si našu ponuku týchto zariadení

Zoznam podporovaných zariadení

Kompatibilná SIM karta

Ak kompatibilnú (4G) SIM kartu nemáte, navštívte niektorú z našich O2 Predajní, kde vám vašu SIM bezplatne vymeníme.

Zoznam predajní

Správna lokalita

Pre využívanie 5G siete sa musíte nachádzať v lokalite, v ktorej je dostupné pokrytie 5G sieťou

Pozrieť mapu pokrytia

Mapa 5G pokrytia

Zoznam podporovanych
5G zariadení

Vyberte si značku zariadenia a nájdite v zozname ten svoj

Mýty a fakty o 5G

Vyberte si značku zariadenia a nájdite v zozname ten svoj

Čo je to piata generácia mobilnej siete 5G

Piata generácia mobilných sietí, ktorá v technologickom vývoji prirodzene nasleduje po 4G LTE sieťach. Prináša efektívnejšie a kvalitnejšie procesy nielen pre telekomunikácie, ale aj pre domácnosť, dopravu, zdravotníctvo a priemysel.

Chcem začať využívať 5G sieť

Evolúcia sietí

Každá z generácií mobilných sietí priniesla niečo nové

1G

S prvou generáciou sme sa v 80. rokoch prvýkrát odpútali od pevnej linky a pomaly prešli na bezdrôtové telefonovanie.

2G

V roku 1991 sa s príchodom druhej generácie pridali k telefonovaniu SMS a MMS. V niektorých mobiloch dokonca fungoval aj internet. Treba však povedať, že pri rýchlosti 250 kbps si vyžadoval veľkú dávku trpezlivosti.

3G

Po prechode na tretiu generáciu mobilných sietí ste už nemuseli byť takí trpezliví. Rýchlosť pripojenia sa v roku 2001 výrazne zvýšila, a tak ste si mohli pozrieť v mobile aj video.

4G

Štvrtú generáciu všetci dobre poznáte. Je tu s nami už od roku 2011. Rýchlosť pripojenia sa niekoľkonásobne zvýšila, a tak sme mohli konečne sledovať videá v HD kvalite, objavili sme čaro streamingu a zážitok z hrania mobilných hier sa posunul na úplne inú úroveň.

5G

A čo nám prinesie piata generácia? V skratke digitalizáciu celej našej spoločnosti. Rýchlejší a efektívnejší prenos dát zrýchli aj priemyselnú výrobu, pomôže vylepšiť dopravnú infraštruktúru a umožní lekárom operovať na diaľku.

 

Využite 5G sieť vďaka O2

O2 SMART Paušál

Všetky aplikácie a ich obsah sa vám načíta okamžite a vy si budete môcť užívať svoj obľúbený film, hudbu a všetko ostatné v tej najvyššej kvalite.

Pozrieť ponuku paušálu

O2 Dáta

Všetky aplikácie a ich obsah sa vám načíta okamžite a vy si budete môcť užívať svoj obľúbený film, hudbu a všetko ostatné v tej najvyššej kvalite.

Pozrieť ponuku paušálu

Máte nezodpovedané otázky? Nehajte nám kontakt náš O2 operátor vám zavolá.

Zavolajte mi

Otázky a odpovede

  • ZTE Axon 11 5G
  • Vivo V23 5G
  • Vivo Y76 5G
  • Vivo Y55 5G
  • Honor 50
  • Honor Magic4
  • Lite 5G

O2 5G sieť funguje primárne na rovnakých frekvenciách, na ktorých fungujú predošlé generácie mobilných sietí (4G, 3G, 2G). Ide o frekvencie, ktoré nie sú pre naše zdravie škodlivé - neionizujúce žiarenie.

5G sieť nie je pri používaní škodlivejšia ako mikrovlnky, mobilné telefóny či fény na vlasy, ktoré rovnako vyžarujú neionizujúce žiarenie. Bezpečnosť 5G siete potvrdilo aj mnoho doterajších výskumov. Nebezpečné žiarenie sa nazýva ionizujúce. Generuje ho napríklad Slnko alebo röntgenové lúče, preto sa natierame opaľovacím krémom a na röntgen chodievame len výnimočne.

Jediné zdravotné riziko môže v tomto prípade spôsobiť zbytočný strach. Nie je naň totiž dôvod. Vysielače 5G sietí síce využívajú elektromagnetické žiarenie, ale podľa podmienok Európskej únie musí byť toto žiarenie najmenej 50-krát nižšie ako to, ktoré má podľa vedeckých dôkazov vplyv na zdravie.

S príchodom 5G sietí síce súvisí aj vybudovanie nových vysielačov, tie ale určite nezatienia ani výhľad z vášho balkóna, ani výhľad na mesto či prírodu. Budujeme len toľko nových 5G vysielačov, koľko je nevyhnutne potrebných pre zabezpečenie efektívneho mobilného a internetového pripojenia pre zákazníkov. V prvom rade však pri umiestňovaní 5G vysielačov využívame už existujúcu sieť stožiarov.

5G siete prinášajú okrem vyšších rýchlostí sťahovania a rýchlejšej odozvy aj vyššiu efektivitu použitých technológií. Aj vďaka tomu sú energeticky efektívnejšie ako existujúce mobilné siete staršej generácie (4G, 3G, 2G) a s použitím rovnakého množstva energie dokážu preniesť väčší objem dát.

Falošnú správu o tom, že 5G zabíja vtáky spustil masový úhyn škorcov v holandskom Haagu v októbri 2018. Začali sa šíriť dezinformácie, že za to môže testovanie 5G sietí. V danom čase však na mieste žiadny test 5G siete neprebiehal a pitva vtáčích tiel vykonaná vedcami preukázala silné vnútorné krvácanie v dôsledku nárazu. Pred úhynom škorcov prebehol v Haagu v roku 2018 len jediný test siete 5G, ktorý sa konal niekoľko mesiacov pred spomínaným incidentom. Ak natrafíte na podobné tvrdenia, najlepšie je overiť si informácie v dôveryhodných zdrojoch, napríklad na stránkach Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Európskej komisie či Svetovej zdravotníckej organizácie. Pomôžete tak predchádzať nebezpečnému šíreniu falošných správ.

Zdroj: Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb