Otestujte si 5G sieť s O2
Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o 5G sieťach. Čo to vlastne 5G sieť je, čo prinesie a prečo sa jej netreba báť?
Otestujte si 5G s O2
O2 odštartovalo v októbri 2020 verejný test 5G siete vo vybraných lokalitách Bratislavy. V tomto momente si sieť s rýchlosťou až do 1 Gbps môžu otestovať naši zákazníci s deviatimi smartfónmi dostupnými na trhu.
Podporované zariadenia:
- Motorola: Motorola G5G Plus, Motorola Edge Plus
- Apple: iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
- Huawei: Huawei P40 Pro 5G, Huawei P40 5G, Huawei Mate 30 Pro 5G, Huawei Mate 20X 5G
- Xiaomi: Xiaomi Mi10, Xiaomi Mi10 Pro, Xiaomi Mi 10T (čoskoro), Xiaomi Mi 10T Pro (čoskoro)
- ZTE: ZTE Axon 11 5G
Otázky a odpovede
Ako si
aktivujem 5G?
Ak je vaše zariadenie od O2 v zozname 5G kompatibilných zariadení, má najaktuálnejšiu verziu softvéru a máte 4G LTE SIM kartu, 5G vám bude aktivované automaticky.
V prípade mobilných zariadení Motorola je potrebná manuálna aktivácia v skrytom menu cez vytočenie *#*#4636#*#* -> Informácie o telefóne -> Nastaviť preferovaný typ siete -> NR/LTE/GSM/WDCMA
Ako viem, že mám telefón pripojený k 5G?
Na vašom zariadení svieti 5G ikonka, podobne ako pri 4G LTE, 3G alebo 2G pripojení.
Ako si viem 5G na svojom telefóne vypnúť?
Deaktivácia 5G je veľmi jednoduchá, 5G je možné vypnúť v nastaveniach mobilného telefónu prostredníctvom zmeny nastavenia “Preferovaný typ siete”.
Mýty a fakty o 5G
Pozrime sa spolu na časté mýty a fakty o 5G sieťach
Využíva 5G nebezpečné frekvencie?
5G siete budú fungovať primárne na rovnakých frekvenciách, na ktorých dnes fungujú aj 4G siete. Sú to konkrétne pásma v rozmedzí 2 až 6 GHz. Je pravda, že sa plánujú využívať aj vyššie frekvencie nad 6 GHz, ale to bude platiť len pre vybrané miesta s vysokou kapacitou. V každom prípade ide o frekvencie v pásmach neionizujúceho elektromagnetického žiarenia, ktoré nie je pre naše zdravie škodlivé. Nebezpečné žiarenie sa nazýva ionizujúce. Generuje ho napríklad slnko alebo röntgenové lúče, preto sa natierame opaľovacím krémom a na röntgen chodievame len výnimočne.
Je 5G nebezpečná pre zdravie?
Jediné zdravotné riziko môže v tomto prípade spôsobiť zbytočný strach. Nie je naň totiž dôvod. Vysielače 5G sietí síce využívajú elektromagnetické žiarenie, ale podľa podmienok Európskej únie musí byť toto žiarenie najmenej 50‑krát nižšie ako to, ktoré má podľa vedeckých dôkazov vplyv na zdravie.
Budú sa stavať nové vysielače?
S príchodom 5G sietí síce súvisí aj vybudovanie nových vysielačov, ale určite nezatienia ani výhľad z vášho balkóna, ani výhľad na mesto či prírodu. O tom, kde a v akom množstve budú vysielače postavené, rozhodujú regulačné úrady. Je však aj v našom vlastnom záujme budovať len toľko vysielačov, koľko je nevyhnutne potrebných a efektívnych.
Spotrebuje 5G viac energie?
Ak by sa 5G siete uviedli do prevádzky rovnakým spôsobom ako predchádzajúce generácie mobilných sietí, tak áno, v tomto prípade by spotreba energie vzrástla. Vďaka najnovším technologickým riešeniam však tento scenár nenastane.
Zabíja 5G vtáctvo?
Autorkou tejto falošnej správy je aktivistka Erin Elizabeth, ktorá tvrdí, že testovanie 5G sietí v holandskom meste Haag spôsobilo masový úhyn vtáctva. V jej príbehu však nesedia dátumy udalostí. Test prebehol v júni 2018 a vtáky začali umierať až koncom októbra. Ak natrafíte na podobné tvrdenia, najlepšie je overiť si informácie v dôveryhodných zdrojoch, napríklad na stránkach Európskej komisie či Svetovej zdravotníckej organizácie. Pomôžete tak predísť nebezpečnému šíreniu falošných správ.
5G siete budú fungovať primárne na rovnakých frekvenciách, na ktorých dnes fungujú aj 4G siete. Sú to konkrétne pásma v rozmedzí 700 až 6GHz. Je pravda, že sa plánujú využívať aj vyššie frekvencie nad 6 GHz, ale to bude platiť len pre vybrané miesta s vysokou kapacitou. Každopádne ide o frekvencie v pásmach neionizujúceho elektromagnetického žiarenia, ktoré nie je pre naše zdravie škodlivé. Nebezpečné žiarenie sa nazýva ionizujúce. Generuje ho napríklad Slnko alebo röntgenové lúče, preto sa natierame opaľovacím krémom a na röntgen chodievame len výnimočne.
Jediné zdravotné riziko môže v tomto prípade spôsobiť zbytočný strach. Nie je naň totiž dôvod. Vysielače 5G sietí síce využívajú elektromagnetické žiarenie, ale podľa podmienok Európskej únie musí byť toto žiarenie najmenej 50‑krát nižšie ako to, ktoré má podľa vedeckých dôkazov vplyv na zdravie.
S príchodom 5G sietí síce súvisí aj vybudovanie nových vysielačov, ale určite nezatienia ani výhľad z vášho balkóna, ani výhľad na mesto či prírodu. O tom, kde a v akom množstve budú vysielače postavené, rozhodujú regulačné úrady. Je však aj v našom vlastnom záujme budovať len toľko vysielačov, koľko je nevyhnutne potrebné a efektívne.
Ak by sa 5G siete uviedli do prevádzky rovnakým spôsobom ako predchádzajúce generácie mobilných sietí, tak áno, v tomto prípade by spotreba energie vzrástla. Vďaka najnovším technologickým riešeniam však k tomuto scenáru nedôjde. Spoločnosť Ericsson prišla totiž s prístupom, ktorý umožňuje rast dátového prenosu bez zvýšenia spotreby energie.
Autorkou tejto falošnej správy je aktivistka Erin Elizabeth, ktorá tvrdí, že testovanie 5G sietí v holandskom meste Haag spôsobilo masový úhyn vtáctva. V jej príbehu však nesedia dátumy udalostí. Test prebehol v júni 2018 a vtáky začali umierať až koncom októbra. Ak natrafíte na podobné tvrdenia, najlepšie je overiť si informácie v dôveryhodných zdrojoch, napríklad na stránkach Európskej komisie či Svetovej zdravotníckej organizácie. Pomôžete tak predísť nebezpečnému šíreniu falošných správ.

Čo je 5G sieť?
Piata generácia mobilných sietí, ktorá v technologickom vývoji prirodzene nasleduje po 4G LTE sieťach. Prináša efektívnejšie a kvalitnejšie procesy nielen pre telekomunikácie, ale aj pre domácnosť, dopravu, zdravotníctvo a priemysel.
Evolúcia sietí
Každá z generácií mobilných sietí priniesla niečo nové
1G
S prvou generáciou sme sa v 80. rokoch prvýkrát odpútali od pevnej linky a pomaly prešli na bezdrôtové telefonovanie.
2G
V roku 1991 sa s príchodom druhej generácie pridali k telefonovaniu SMS a MMS. V niektorých mobiloch dokonca fungoval aj internet. Treba však povedať, že pri rýchlosti 250 kbps si vyžadoval veľkú dávku trpezlivosti.
3G
Po prechode na tretiu generáciu mobilných sietí ste už nemuseli byť takí trpezliví. Rýchlosť pripojenia sa v roku 2001 výrazne zvýšila, a tak ste si mohli pozrieť v mobile aj video.
4G
Štvrtú generáciu všetci dobre poznáte. Je tu s nami už od roku 2011. Rýchlosť pripojenia sa niekoľkonásobne zvýšila, a tak sme mohli konečne sledovať videá v HD kvalite, objavili sme čaro streamingu a zážitok z hrania mobilných hier sa posunul na úplne inú úroveň.
5G
A čo nám prinesie piata generácia? V skratke digitalizáciu celej našej spoločnosti. Rýchlejší a efektívnejší prenos dát zrýchli aj priemyselnú výrobu, pomôže vylepšiť dopravnú infraštruktúru a umožní lekárom operovať na diaľku.
Benefity pre zákazníkov
Výhody 5G si vás nájdu v každodennom živote
Prepojenie
Ultrarýchly prenos dát vám umožní efektívnejšie spojenie cez mobilné zariadenia nielen s vašimi blízkymi, ale aj s vecami okolo vás. S vašou domácnosťou, s vaším autom, ale aj s verejnou dopravou či zdravotníctvom.
Prenos väčšieho množstva dát
Stalo sa vám už niekedy, že ste sa na koncerte plnom ľudí nemohli nikomu dovolať? Alebo ste chceli odoslať fotky, video, nebodaj spraviť live stream? To všetko vyrieši prechod na výkonnejšiu 5G sieť.
Ako využijete 5G sieť v O2?

O2 SMART Paušál
Všetky aplikácie a ich obsah sa vám načíta okamžite a vy si budete môcť užívať svoj obľúbený film, hudbu a všetko ostatné v tej najvyššej kvalite.

O2 Dáta
Ak je pre vás internet v mobile na prvom mieste, dátové paušály od O2 využijete s 5G sieťou na maximum.
Chcete vedieť o 5G sieťach ešte viac?
Zozbierali sme pre vás tie najzaujímavejšie články z overených zdrojov

„Bez 5G sietí sa ďalej nepohneme,“ hovorí šéf O2
Generálny riaditeľ O2 Peter Gažík hovorí o tom, či mobilné 5G siete prinesú niečo hmatateľné aj bežnému zákazníkovi, či sa slovenským operátorom vôbec oplatí do nich investovať a či ich na Slovensku môžu budovať čínske firmy.

5G na Slovensku: Veľké zhrnutie informácií
O2 od včerajšieho dňa spustilo komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete v časti hlavného mesta. Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky k novej sieti od operátora.

Všetko, čo potrebujete vedieť o 5G technológii
O tom, čo je 5G v skutočnosti a prečo vyvoláva toľko fám a konšpirácií, sme sa porozprávali s Romanom Vavrom z Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Pravda o 5G
O technológii 5G siete sa šíri mnoho teórií o tom, aká je škodlivá. Čo je na tom pravdy? Dozviete sa to v tomto videu.

Čo je dobré vedieť o sieťach 5G
V prehľadnej podobe prinášame odpovede na otázky o budovaní 5G sietí, ich škodlivosti aj dôvodoch, prečo sa budú stavať.

Bude 5G škodlivé pre ľudí?
Viacerých odborníkov sme sa spýtali, či sa po príchode sietí 5G zvýši expozícia obyvateľstva elektromagnetickému žiareniu.
Otázky a odpovede
Kompatibilnú SIM kartu vám radi zadarmo vymeníme v ktorejkoľvek O2 Predajni.
Momentálne je možné 5G sieť od O2 otestovať v Bratislave v mestských častiach:
- Petržalka
- Ružinov
- Karlova Ves
- Dúbravka

Nie, pripojenie do 5G je spoplatenené rovnako ako mobilné dáta, podľa jednotlivých programov Služieb Účastníka.
Meranie rýchlosti prostredníctvom rôznych stránok na meranie rýchlosti však môže mať vzhľadom na veľké rýchlosti 5G siete za následok veľkú spotrebu dát.
5G je možné vypnúť v nastaveniach mobilného telefónu, prostredníctvom zmeny nastavenia “Preferovaný typ siete”.
Všetky zariadenia, ktoré budú schopné pracovať v 5G sieti O2, musia byť pre túto sieť implementované aj výrobcom, teda nie každý 5G smartfón dokáže plnohodnotne využiť aktuálnu testovaciu prevádzku siete. Odkaz na podporované zariadenia
Skontrolujte, či je vaše zariadenie uvedené v zozname podporovaných zariadení.
Skontrolujte, či máte 5G povolené vo vašom zariadení, prostredníctvom zmeny nastavenia “Preferovaný typ siete”
Vyskúšajte vypnúť a opätovne zapnúť vaše zariadenie.
V prípade mobilných zariadení Motorola je potrebná manuálna aktivácia v skrytom menu cez vytočenie *#*#4636#*#* -> Informácie o telefóne -> Nastaviť preferovaný typ siete -> NR/LTE/GSM/WDCMA.