Huawei Mobile Services

Huawei Mobile Services otázky a odpovede

V nových telefónoch značky Huawei už nenájdete predinštalované Google aplikácie.

Druhý najväčší výrobca smartfónov nahradí tieto služby vlastným ekosystémom Huawei Mobile Services.
Ako sa vás dotkne táto zmena a čo by ste o nej mali vedieť?

1. Prečo Huawei vyvíja vlastný ekosystém?

V reakcii na aktuálnu situáciu vyvíja spoločnosť Huawei vlastnú nadstavbu operačného systému Android vrátane vlastných základných aplikácií s cieľom minimalizovať závislosť od iných dodávateľov.

2. Čo je Huawei Mobile Services?

HMS je ekosystém služieb a aplikácií, ktorý má nahradiť služby Google na Android smartfónoch a tabletoch Huawei.

Nová generácia smartfónov s nadstavbou HMS bude mať aj označenie AG, čo je skratka služby AppGallery, čiže vlastného obchodu s mobilnými aplikáciami a hrami.

3. Aký operačný systém majú nové zariadenia Huawei?

Všetky smartfóny a tablety Huawei majú aj naďalej operačný systém Android. Nové zariadenia majú verziu AOSP (Android Open Source Project) s nadstavbou EMUI.

Dobre známe a obľúbené ovládanie aj dizajn zariadení Huawei tak zostávajú zachované. Rozdiel je len v predinštalovaných aplikáciách, ako sú mapy alebo poštový klient, ktoré budú priamo od Huawei.

4. Zmení sa niečo v mojom telefóne?

Ak vlastníte staršie zariadenia, nič sa pre vás nemení, zmena ovplyvní len nové zariadenia.

V nových AG zariadeniach nájdete úplne nové aplikácie Huawei nadstavby, ostatné si môžete nainštalovať prostredníctvom AppGallery.

Zároveň sa už v týchto zariadeniach budete prihlasovať cez svoje Huawei ID konto. To teraz využívate pri službách Huawei Cloud či Huawei Témy a používate ho aj na synchronizáciu osobných dát ako kontakty, správy či wi-fi heslá.

5. Budem môcť používať všetky obľúbené aplikácie?

V nových AG zariadeniach nebudú od výroby predinštalované aplikácie ako YouTube, Gmail, Google Fotky, Google Mapy a Google Drive. Momentálne ich nenájdete ani v AppGallery, podobne ako Facebook, WhatsApp, Instagram a Messenger.

Huawei preto pripravil vlastné alternatívy ku všetkým základným Google aplikáciám vrátane prehliadača, e-mailovej schránky a cloudovej služby. Spoločnosť zároveň vo všetkých zariadeniach ponúka aj aplikáciu Podpora, cez ktorú sa môžete spojiť s kontaktným centrom telefonicky alebo prostredníctvom chatu a spoločne vyriešiť prípadné problémy s HMS.

6. Čo je to AppGallery?

AppGallery je vlastný obchod s aplikáciami od Huawei. Ponúka na výber množstvo zahraničných, ale aj domácich slovenských aplikácií a hier. O rozširovanie aplikácií sa stará lokálny a globálny HMS tím, ktorý oslovuje a motivuje vývojárov, aby pridali do AppGallery svoju aplikáciu alebo hru. Lokálne a svetové aplikácie, ktoré sa v AppGallery zatiaľ nenachádzajú, sa tak môžu v zozname tohto obchodu objaviť neskôr.

7. Ako si nainštalujem aplikácie, ktoré sa nenachádzajú v AppGallery?

Mnohé aplikácie, ktoré sú bežne používané, si môžete nainštalovať aj z oficiálnych internetových stránok danej služby. To platí hlavne pre obľúbené sociálne aplikácie, ako napríklad Facebook a WhatsApp.

8. Kde získam viac informácií o funkcionalitách AG zariadení a podpore mojich obľúbených aplikácií?

Na každom telefóne je nainštalovaná aplikácia Podpora, kde nájdete odkazy na užitočné a praktické články týkajúce sa HMS, ale aj priamy odkaz na live chat či telefónne číslo kontaktného centra, kde dostanete odpovede na všetky svoje nezodpovedané otázky. Detaily o funkčnosti konkrétnych aplikácií nájdete v prehľadnej tabuľke.

9. HMS a nový O2 Paušál

Súčasťou nových O2 Paušálov je aj predplatné a extra dáta na používanie viacerých obľúbených aplikácií. Pri zariadeniach AG môžete využívať služby TIDAL, HBO GO, O2 TV v mobile, TikTok a aplikácie, ktoré sa dajú stiahnuť z oficiálnych webových stránok, teda Facebook, Instagram, WhatsApp a Viber. O zaradení spravodajských aplikácií SME.sk a Denník N sa v súčasnosti rokuje.

V rámci O2 paušálu však nebudete môcť so zariadeniami AG využívať Google aplikácie. Teda YouTube, Gmail a Mapy Google. Ak si nie ste istý, či sa táto zmena dotýka aj vás, napíšte nám cez O2 Chat na www.o2.sk a poradíme vám.

10. Ako je to s aktualizáciami aplikácií a bezpečnostnými aktualizáciami systému?

Aktualizácie aplikácií zabezpečuje obchod s aplikáciami, z ktorého bola aplikácia stiahnutá. To znamená, že všetky aplikácie, ktoré si stiahnete z AppGallery, budú pravidelne aktualizované.

Rovnako sa vám bude aktualizovať samotný operačný systém týchto zariadení vrátane bezpečnostných aktualizácií.

11. Ako je to s funkcionalitou jednotlivých smart hodiniek a športových náramkov?

AG telefóny sa momentálne nedokážu spárovať s Garmin zariadeniami a pri výrobcoch ostatných smart hodiniek a bandov nemusí byť 100 % funkcionalita. Pri AG zariadeniach vám odporúčame používať smart hodinky a náramky značky Huawei, kde je zabezpečená 100 % funkčnosť všetkých aplikácií.

12. Akých smartfónov sa týka HMS a ktoré teda budú bez podpory Google?

Aktuálne nájdete v ponuke O2 nasledujúce zariadenia s HMS, a teda bez podpory Google:

  • Huawei P40 lite
  • Huawei P Smart 2021

13. Aké často používané aplikácie nájdem v AppGallery a ktoré sa tam nenachádzajú? Aktuálne nájdete v AppGallery napríklad tieto aplikácie:

Viber, AliExpress, Microsoft OneDrive, Speedtest, Amazon Shopping, TikTok, VLC, Booking.com, Microsoft Powerpoint, Clean Master, Stocard, Avast Antivirus, AVG AntiVirus, Deezer, Sygic, HOPIN Taxi, Moje O2 SK, O2 TV SK, AccuWeather, FlashScore, ČSOB SmartBanking, Tatra Banka, OTP Banka, 365.bank.rpk, VÚB Mobile Banking, VÚB Mobile Token, George, Poštová banka, Peňaženka, Rádio Expres Swiftkey, Denník N, SME.sk Dôvera, imhd.sk, Niké, Pokec.sk Šport.sk, Lepší.TV, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft News, Tidal.

Náhradou Huawei Mobile Services telefónov pri natívnych Google aplikáciách sú:

Excel in Microsoft Mobile Services (ako náhrada Excel Sheets), Facebook účet (pre hry), Here/TomTom mapy (ako náhrada Google maps), Huawei Browser, Huawei Calculator, Huawei Calendar, Huawei Clock, Huawei Cloud, Huawei Contacts, Huawei Email, Huawei Gallery, Huawei Messages, Huawei Notepad.

Aktuálne nenájdete v AppGallery napríklad tieto aplikácie:

YouTube, Facebook Messenger, Instagram, Google Translate, Spotify, Shazam, Netflix, Twitter, Telegram, Adobe Acrobat Reader, Pinterest, Gboard, LinkedIn, Snapchat, Microsoft Outlook, Waze, Skype, Dropbox, Uber, Firefox Browser, Zedge, Nova Launcher, Twitch, Google Authenticator, Weather & Radar, Microsoft OneNote, Wikipedia, PayPal, CamScanner, TripAdvisor, AirBnB, Amazon Kindle, Waze, , Fitbit, WizAir, Garmin Connect, Android Auto, Tinder, Hangouts, Google Pay, YouTube Music, Yahoo Mail, WPS Official, Wish.Návod na inštalovanie aplikácií pre nové Huawei zariadenia

Phone Clone je najbezpečnejšia a najrýchlejšia metóda prenosu kontaktov, fotografií, videí, aplikácií a nastavení z vášho starého smartfónu na nové Huawei zariadenie.

qr kod

Pre viac informácií naskenujte, prosím, QR kód alebo použite tento odkaz.

Oficiálna platforma HUAWEI pre distribúciu aplikácií AppGallery je bezpečný spôsob ako stiahnuť a nainštalovať vybrané užitočné a zábavné aplikácie.

qr kod

Pre viac informácií naskenujte, prosím, QR kód alebo použite tento odkaz.

MoreApps je bezplatné inteligentné riešenie, ktoré vám pomôže stiahnuť a nainštalovať vaše obľúbené aplikácie z rôznych overených zdrojov. Ide o aplikáciu tretej strany.

qr kod

Možnosť 1:
Stiahnuť z AppGallery*
*platí pre HUAWEI Mate 30/Pro, Mate XS a P40 sériu

qr kod

Možnosť 2:
Stiahnuť z oficiálnej webstránky
(APK súbor)